ÜRÜNLER

Marinegas


Prins


LandiRenzo


KitMTM


AKL


AldesaRUHSATA
LPG İŞLETME

TMMOB LPG Sızdırmazlık Randevusu 1.-)MMO LPG Sızdırmazlık Randevusu


TUVTURK Araç Muayene Randevusu 2.-)TUVTURK Araç Muayene Randevusu
Ruhsata İşleme Trafik Randevusu 3.-)Trafik Tescil Ruhsata İşletme Randevusu

MÜŞTERİ
HİZMETLERİ

KitMTM LPG Sıralı Sistem Otogaz Dönüşümü Bilgi Merkezi…………………………KitMTM M.T.M.S.r.l-İtalya

Gerçek İtalyan   KitMTM & M.T.M.S.r.l. Hakkında   Cherasco/Italy

------------------------------------- KitMTM Hakkında  -----------------------------------------   ecoDrive markasının ticari haklarını elinde bulunduran KitMTM, kurulduğu yıllarda multivalf üretimi üzerine yoğunlaşmış, seksenli yıllarda LPG ve CNG sistemlerinin tüm bileşenlerini üretmeye başlayarak, teknolojiye öncülük etmiştir. Artan talebi karşılamak amacıyla , zaman içinde 40.000 m2 kapalı alanda 4 ayrı birimde çalışan 500'den fazla çalışanıyla büyük bir işgücüne ulaşmıştır.Titizlikle gerçekleştirilen satış sonrası hizmetleriyle, montaj teknisyenlerine verilen sürekli eğitimleriyle, yeni teknolojik gelişmelerin ...

Yazının Devamı....

-------------------------------------  M.T.M.S.r.l. Hakkında -------------------------------------  M.T.M.-BRC Gaz Sistemlerinin ticari marka haklarını elinde bulunduran, Cherasco-İtalya merkezli M.T.M.S.r.l. firması, araçların LPG ve CNG'ye dönüşümünde kullanılan otogaz sistemlerinin satışı ve pazarlanmasında dünyanın önde gelen firmaları arasındadır. Firma, 1977 yılında M.T.M.-BRC Gaz Sistemleri şirketi'ni kurmuş, birkaç yıl içerisinde hızla büyüyerek otomotiv alternatif yakıt sistemleri sektörünün başlıca şirketleri arasında yer almıştır.Başlangıçta multivalf üretimi üzerinde yoğunlaşan M.T.M.-BRC Gaz Sistemleri, seksenli yıllarda LPG ...

Yazının Devamı....

-----------------------------------  KitMTM Fabrika Birimleri  ------------------------------------   KitMTM, Cherasco(CN)-İtalya'da 33.000 m2 kapalı alan olmak üzere 76.000 m2alan üzerine kurulu dört ayrı tesiste faaliyet göstermektedir. Şu anda kurulu işgücü 500 farklı ürünün imalatını yapabilmektedir. Merkez Tesis Via LaMorra - Toplam alan 25.000 m2, kapalı alan 11.000 m2 Bu tesiste yer alan birimler: Araştırma Geliştirme, Basın, Tanıtım ve Reklamcılık, Talimatlar & Kılavuzlar, Homologasyon Ofisi, Emisyon Test Bölümü, ...

Yazının Devamı....

-------------------------------------  KitMTM Üretim Birimi ---------------------------------------         Üretim birimi; alüminyum ve pirinç yarı mamül üretimi , LPG-CNG sistemindeki cihazların parçalarının üretimi ve cihazların ilgili üretim hatlarında monte edilerek üretimlerinin tamamlanmasıyla ilgilidir.Şirket, ayrıca çapakların ve geri dönüşüm malzemelerinin dönüşümünün yapıldığı dönüşüm makinalarına ve kendisi tarafından projelendirilen ve üretilen cihaz montaj hatlarına sahiptir.

Yazının Devamı....

------------------------------------  KitMTM Teknik Birimi ---------------------------------------      KitMTM Araştırma ve Geliştirme birimi toplam işgücünün kabaca %10'unu kapsamaktadır (yaklaşık 50 mühendis ve teknisyen) ve mekanik ve elektronik bölümlerine ayrılmıştır. Mekanik ve elektronik tasarım, prototip hazırlama, üretim hattı hazırlama, ürünü sanayileştirme, üretim süreci mühendisliği ve teknik yardım, teknik birim tarafından gerçekleştirilmektedir.KitMTM, yönetmelik standartlarına uygun ekipman ayarlarının emisyon analizlerinin kontrolü için modern analiz sistemleriyle donatılmış, ''Test ve Emisyon ...

Yazının Devamı....

-----------------------------------  Sequent ecoDrive  ------------------------------------      ecoDrive,  KitMTM tarafından geliştirilmiş sıralı sistem gaz enjeksiyon sistemidir. ecoDrive sistemi,  motorun LPG ve doğalgaz ile çalışmasını kolayca yöneten tamamen yenilikçi bir yaklaşımın ürünüdür. OBD gereksinimlerini karşılayan benzinli motor ile daha ileri bir bütünleşme sağlamak için ecoDrive, gaz enjeksiyon sisteminin, aracın orjinal OBD sistemiyle bağlantı kurmasına olanak sağlayan OBD teşhis sitemi içermektedir.

Yazının Devamı....

-------------------------------------  M.T.M.S.r.l. Grubu --------------------------------------        M.T.M.S.r.l. Gaz Sistemleri, endüstriyel gaz yakıtları uygulamalarında dünya lideri Amerikalı IMPCO ile yapmış olduğu anlaşma sonucunda kurulan Fuel Systems Solutions grubunun bir parçasıdır. Bu anlaşma çevreci yakıt sektöründe dünyanın en büyük üretken grubunun kuruluşunu onaylamaktadır.

Yazının Devamı....


İtalyan Üretimi   KitMTM ecoDrive LPG Dönüşüm Kiti   M.T.M.S.r.l./Italy

Sequent ecoDrive

ecoDrive , KitMTM tarafından geliştirilen yeni LPG dönüşüm sistemidir. Sequent sistemlerindeki uzun yılların tecrübeleri değerlendirilip geliştirilerek gerek doğalgaz gerekse LPG dönüşümlerinde kullanılmak üzere bu yeni sistem hayata geçirilmiştir.

Sistem; basınç regülatörü, filtre, gerçek LPG enjektörleri (M.T.M. ve Keihin), basınç ve ısı sensörleri, kararlı ve hassas ECU’yu içeren gelişmiş bileşenlerden oluşmaktadır.

Software’deki en önemli yenilik; yakıt dozajının mükemmel bir şekilde ayarlanmasını sağlayan ve araçta en iyi neticeye en kısa sürede ulaşılmasını garanti eden yeni yönetim algoritmalarıdır.

Aracın orjinal OBD sistemi ile iletişim kurabilen ecoDrive , motorun benzindeki tüm işlevlerini kontol ederek aynı değerlerin LPG sistemine aktarılmasına olanak tanımaktadır.


ecoDrive Çalışma Prensibi

ecoDrive sistemin montajını yaptıktan sonra, tüm sistem gaz elektronik beyni (ECU) tarafından kontrol edilir. Benzin elektronik beynindeki enjeksiyon sürelerinin baz alınarak, gaz enjeksiyon sürelerinin ayarlanması suretiyle ECU programlanır. Bu şekilde benzin elektronik beyniyle koordine çalışan ecoDrive sistemi, her koşulda mükemmel sürüş konforu ve minimum yakıt tüketimini garanti altına alır.

Yazının Devamı


KitMTM ecoDrive ECU

Sağlam ve fonksiyonel donanım mimarisine sahip elektronik gaz beyni(ECU), M.T.M.’nin sıralı enjeksiyon sistemleri üzerine yıllar süren tecrübeleri neticesinde ortaya çıkmıştır. Her türlü çalışma şartlarında enjekte edilmesi gereken yakıt miktarının kusursuzca püskürtülmesini yönetmekte, ayrıca gelişmiş teşhis ve tanı sistemiyle otomobil üreticileri tarafında gelecekte çıkartılabilecek normlara uyumluluğu garani etmektedir. En hassas araçlara bile aracın orjinal OBD sisteminden bağlantı yapılması suretiyle, en ince ayarların yapılabilmesine olanak tanır.


KitMTM ecodrive fly ed ECU FLY ED ECU
 • 32 Bit 20 MHz mikroişlemci
 • Çalışma sıcaklığı : -40 o C / +125 o C
 • Su geçirmez yapı
 • Otomotiv normlarına uygun giriş-çıkış sinyalleri ve koruma
 • Çalışma gerilimi : 6,5V – 18V
 • EOBD uyumlu
 • K-Line ile iletişim özelliği
 • KWP2000 iletişim protokolune uygun
 • CAN 2.0 iletişim protokolüne uygun
 • EMC uyumlu
 • Tek soketle 4 enjektöre kadar , çift soketle 8 enjektöre kadar kontrol
 • Krank şafttan devir sinyali alma imkanı
 • ECE R 67.01-R110 onaylı

KitMTM ecodrive ecodrive software ecoDrive Software
 • Araç kalibrasyonunu en basite indirecek ve araca en uygun kalibrasyonu yapabilecek şekilde geliştirilmiş ve mükemmele ulaşılmıştır.
 • Yazılım bu felsefe doğrultusunda düşünülerek üretilmiş ve kalibrasyon işlemi geliştirilmiştir. Araç durur vaziyette iken 3 kere gaz vererek ve birkaç saniye rölantide ayar yaparak kalibrasyon işleminin kısa sürede tamamlanması sağlanmıştır.
 • Aracı gerektiğinde ve aşırı yükte daha mükemmelleştirmek için bazı fonksiyonlar mevcut olup en iyi neticeye ulaşma imkanı sağlanmıştır.
 • Aracın kendi OBD soketine bağlantı(opsiyonel) imkanı oluşturularak, aracın benzindeki çalışma değerlerine ulaşılıp, aynı değerleri gaza uygulama imkanı sağlanmaktadır.
 • Ayrıca sequent ailesinde mevcut olan tüm diğer teşhis ve tanı fonksiyonları daha gelişmiş bir şekilde uygulanmış ve son şeklini almıştır.

KitMTM ecoDrive Regülatör

Basınç regülatörü hassas ve kararlı ayar garantisi sunmakta olup, motorun değişik zamanlarda ihtiyaç duyabileceği değişken güçlere cevap verebilmekte ve kapasitesinden dolayı aşırı güçlü motorlarda bile kullanılma imkanı sağlamaktadır


KitMTM ecodrive ri-one ed regülatör Ri-One ED Regülatör
 • Diyaframlı tek kademeli yapı
 • 800 mbar emme manifold basıncına orantılı basınç ayarı
 • 1200 mbar emme manifold basıncına orantılı basınç ayarı
 • 1500 mbar emme manifold basıncına orantılı basınç ayarı
 • Temizleme işlemine ihtiyaç duymayan tasarım
 • 140KW maksimum motor gücü
 • ECE R 67.01 onaylı

KitMTM ecodrive genius max ed regülatör Genius-Max ED Regülatör
 • Diyaframlı tek kademeli yapı
 • 1800 mbar emme manifold basıncına orantılı basınç ayarı
 • Temizleme işlemine ihtiyaç duymayan tasarım
 • 240KW maksimum motor gücü
 • ECE R 67.01 onaylı

KitMTM ecoDrive Enjektörler

Benzin enjektörü prensibiyle çalışan gerçek LPG enjektörleri(M.T.M / Keihin) kullanan KitMTM ecoDrive sistemi diğer sistemlere göre %3 – %5 oranında yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Alt cevap sınırı 0.7ms olan LPG enjektörleri benzin enjektörlerinden(2ms) daha hızlı çalışmakta, her türlü çalışma şartlarında enjekte edilmesi gereken gaz miktarını kusursuzca püskürtmekte ve benzinden farksız sürüş konforu sunmaktadır. Montaj yapıldığı günden 100.000 km sonra bile ilk günkü debilerini koruyan enjektörler 500.000 km’ye varan kullanım ömrüne sahiptir.


M.T.M. Ino3 Enjektör
 • Alttan beslemeli sistem
 • Direnç 2.04 Ω / 2.35 mH 20 o C
 • Çalışma sıcaklığı : -40 o C / +120 o C
 • Çalışma gerilimi : 6V – 16V
 • 240KW maksimum motor gücü
 • ECE R 67.01-R110 onaylı
 • M.T.M.S.r.l.’nin patentli ürünü
M.T.M. Enjektör & Regülatör Seçim Tablosu
Enjektör tipi Motor tipi Regülatör Ri-one 800 Regülatör Ri-one 1200 Regülatör Ri-one 1500 Regülatör Genius Max
Süper Max (Sarı) Emişli     35 KW /silindir başına 35 KW /silindir başına
Turbo     42 KW /silindir başına 42 KW /silindir başına
Max (Turuncu) Emişli   26 KW /silindir başına 30 KW /silindir başına 30 KW /silindir başına
Turbo   32 KW /silindir başına 36 KW /silindir başına 36 KW /silindir başına
Normal (Mavi) Emişli 17 KW /silindir başına 21 KW /silindir başına 23 KW /silindir başına  
Turbo 22 KW /silindir başına 26 KW /silindir başına 28 KW /silindir başına  

KitMTM ecodrive Keihin enjektör

Keihin Enjektör

 • Üstten beslemeli sistem
 • Direnç : 1.25 Ω / 3.5 mH 20 o C
 • Vibrasyon : 50Hz ile 400Hz arasında 15g
 • Çalışma sıcaklığı : -40 o C / +120 o C
 • Çalışma gerilimi : 6.3V – 16V
 • Gürültü : < 90 dB
 • 240KW maksimum motor gücü
 • ECE R 67.01-R110 onaylı
 • Honda ve Subaru araçların enjektör üreticisi Japon Keihin firmasının patentli ürünü
Keihin Enjektör & Regülatör Seçim Tablosu
Enjektör tipi Motor tipi Regülatör Ri-one 800 Regülatör Ri-one 1200 Regülatör Ri-one 1500 Regülatör Genius Max
Süper Max (Sarı) Emişli     35 KW /silindir başına 35 KW /silindir başına
Turbo     42 KW /silindir başına 42 KW /silindir başına
Max (Turuncu) Emişli   26 KW /silindir başına 30 KW /silindir başına 30 KW /silindir başına
Turbo   32 KW /silindir başına 36 KW /silindir başına 36 KW /silindir başına
Normal (Mavi) Emişli 17 KW /silindir başına 21 KW /silindir başına 23 KW /silindir başına  
Turbo 22 KW /silindir başına 26 KW /silindir başına 28 KW /silindir başına  

KitMTM ecodrive yakıt seçici düğme KitMTM ecoDrive Yakıt Seçici Anahtar
 • Tek dokunuşla yakıt seçimi
 • Dış çapı : 26mm
 • Araç içinde sıfıra sıfır gömme montaj imkanı
 • Sesli ikaz sireni
 • 4 adet seviye gösterir LED(Yeşil)
 • 1 adet yakıt türünü gösterir LED(Yeşil/Kırmızı)

KitMTM ecodrive map basınç sensörü KitMTM ecoDrive MAP Basınç Sensörü
 • Ağırlık : 17 gram
 • Ölçüleri : Φ=22 mm, h=63 mm
 • Basınç aralığı : 0 / 2.5 bar
 • Kesinlik : 1.5% F.S.
 • Çalışma Sıcaklığı : -40 o C / +125 o C
 • Çıkış : 0 / 5V
 • ECE R 67.01-R110 onaylı

 


KitMTM ecodrive PTS sensörü KitMTM ecoDrive PTS Sensörü
 • Gaz basınç ve sıcaklık sensörü
 • Ağırlık : 17 gram
 • Ölçüleri : Φ=22 mm, h=53 mm
 • Dirençli Çıkış
 • Çalışma Sıcaklığı : -40 o C / +125 o C
 • ECE R 67.01-R110 onaylı

 

KitMTM ecodrive LPG elektrovalfi KitMTM ecoDrive LPG Elektrovalfi
 • Parçacık tutma özelliğine sahip mıknatıslı filtre
 • Suya dayanıklı bobin
 • Su geçirmez konnektör
 • Paslanmaz filtre kabı ve montaj aparatı
 • ECE R 67.01 onaylı

KitMTM ecodrive LPG multivalf KitMTM ecoDrive LPG Multivalf
 • %80 dolum valfi
 • Aşırı akım valfi
 • Selenoid valf
 • 27 bar emniyet ventili
 • Seviye göstergesi
 • ECE R 67.01 onaylı

 


KitMTM ecodrive fj1-ed gaz filtresi KitMTM ecoDrive FJ1-ED Gaz Filtresi
 • Kartuşlu Filtre
 • Yük kaybı : 35 kPa, Q=18000 Nl/h hava
 • Süzme derecesi : β10 ≥ 75
 • ECE R 67.01-R110 onaylı
 • Çalışma Sıcaklığı : -40 o C / +125 o C
 • ECE R 67.01 onaylı

 

 

KitMTM Ana Sayfa KitMTM ecoDrive Software KitMTM ecoDrive Broşür

KitMTM ecoDrive Broşür Link

Neden KitMTM?

 • Hiçbir araçta motor arıza ışığının yanmasına sebep olmaz.
 • KitMTM otogaz sistemleri benzin çalışma prensibiyle çalışır ve gerçek LPG enjektörleri( M.T.M. & Keihin ) kullanır. Bu yüzden diğer sistemlere göre %3-%5 oranında ekstra yakıt tasarrufu sağlar.
 • KitMTM sıralı otogaz sisteminin OBD soketine bağlantı yapılarak aracın benzin kontrol ünitesindeki değerlerle birebir uyumlukla LPG kontrol ünitesi ayarlanabilir. Bu sayede benzinden farksız sürüş konforu ve performans elde edilir.
 • KitMTM sıralı otogaz sistemine ait enjektör kullanım ömrü yaklaşık 500.000 km’dir.
 • KitMTM ‘nin bütün parçaları orjinaldir ve İtalya’da yerleşik M.T.M.S.r.l. (Cherasco – Torino / ITALY, www.brc.it , www.kitmtm.com ) firmasında üretilmektedir.
 • KitMTM Türkiye genelinde 2Yıl(Bakımlarının servisimizde yapılması kaydıyla 3Yıl)/100.000km garantilidir.
 • KitMTM arızalı parçaları birebir değişim(arızalı parçanın yerine yenisi takılır) garantilidir.
 • İthalatçı firma (Kardeş Mühendislik – www.kitmtm.com.tr) 1996 yılından beri LPG Otogaz sektöründe başarılı bir şekilde yer almıştır.
 • Satış sonrası hizmetlerde güçlü firma desteği vardır.
KitMTM ecoDrive Software Link
KitMTM ecoDrive Software MTM Enjektör Patch Link
KitMTM ecoDrive Yazılım Kullanımı Link

 

 İtalya   KitMTM Montaj Galerisi    MTM
BMW 3.16i 2008 – KitMTM (Keihin)


Nissan Juke 1.6 2010 – KitMTM (MTM)


Chevrolet Aveo 1.4 2009 – KitMTM (MTM)


Mercedes C180K 2006 – KitMTM (Keihin)


Volvo S40 1.6 2005 – KitMTM (MTM)


Citroen C4 VTR 1.6 2006 – KitMTM (MTM)


Skoda Roomster 1.6 2008 – KitMTM (MTM)
BMW 7.28 1998 – KitMTM (Keihin) 
Nissan Qashqai 1.6 2008 (MTM)
Nissan Primera 1.6 2003 – KitMTM (Keihin)


 

KitMTM Ana Sayfa KitMTM ecoDrive Kullanıcı Kılavuzu

  
LPG OTOGAZIN ÖZELLİKLERİ İLE İGİLİ TEMEL BİLGİLER
Otogaz nedir? Otomotiv sektöründe yakıt olarak kullanılan propan ve bütan gazlarının karışımından oluşmaktadır. Bütan ve propan, ham petrolden elde edilen petrol gazlarıdır. Bu gazlar düşük basınçlar altında sıvılaştırılarak küçük hacimli kapalı tüpler içinde depolanabilmektedir. Kullanım anında sıvı halden gaz haline getirilerek benzin gibi yakıt olarak kullanılabilmektedir. Otogaz sadece taksiler için değil mi? Yüksek verimli, ekonomik, çevre dostu LPG dünyanınbir çok gelişmiş ülkesinde hem ticari hem de özel araçlarda güvenle kullanılmaktadır. Üretici firmalar tarafından çift yakıt (benzin ve otogaz) kullanmak üzere imal edilen araçların yanı; sıra benzin motorlu her türlü araca sonradan monte edilen dönüşüm kitleri vasıtası ile otogaz kullanılabilmektedir. Otogaz kullanımı neden otomatiktir? Çevre bilincinin ileri düzeyde olduğu ülkelerde hükümetler tarafından otogaz kullanımını özel fiyat politikaları, vergi indirimleri ve vergi iadesi gibi yöntemlerle teşvik etmektedir. Ülkemizde de uygulanan benzeri teşviklerle otogaz kullanımı özendirilmektedir. Otogaz kullanımı motora zarar verir mi? Tam tersine,otogaz yanma neticesinde motorda asit ve karbon atıkları bırakmadığından motorun ve motor yağının korunmasına yardımcı olur. Otogaz kullanımı ile motor verimi düşer mi? Benzine oranla otogaz daha yüksek oktan sayısına sahiptir, bu sayede motordaki yanma daha düzenli olur, motor daha sessiz çalışır ve motorun verimim artar. Otogaz kullanımı otomobile yerleştirilen tank yüzünden tehlikeli mi? Otogaz için kullanılan yakıt tankları normal akaryakıt tanklarına göre çok daha dayanıklı metalden imal edilmekte ve otomatik gaz kesicileri sayesinde hiçbir sızıntıya sebebiyet vermemektedir. Normal gaz basıncının dokuz katı basınca göre üretimi gerçekleştirilen tanklar diğer akaryakıt tanklarından daha güvenli ve emniyetlidir. Otogaz kullanan araçlarda gaz kokusu olur mu? Standartlara uygun ekipman ve yöntemler kullanılarak otogaz dönüşümlerinin yapılması halinde araç içerisinde herhangi bir gaz kokusu olması söz konusu değildir. Otogaz neden çevre dostudur? Otogaz kullanan araçlar diğer yakıtlara göre atmosfere daha az miktarda zararlı gaz bırakır. Bu da bizler ve gelecek nesiller için solunacak daha temiz bir hava ve daha yeşil bir çevre demektir.
LPG DÖNÜŞÜM SİSTEMİNİN KULLANILMASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
LPG Dönüşüm Sisteminin Kullanılmasında Dikkat Edilecek Hususlar! 1. LPG sistemi çalışmıyorsa kablosu üzerindeki sigorta kontrol edilmelidir. 2. Her türlü arızada mutlaka yetkili (TSE BELGELİ) servisten yardım alınmalıdır. 3. Periyodik bakımların zamanında yapılması gerekmektedir. 4. Aracın benzin deposunun en az %25'inin dolu tutulması gerekmektedir. 5. LPG tankına bağlı olan ve multivalfi içine alan havalandırma kapağı contalarının ve kapağın sağlam olduğunun kontrolü yapılmalı, açık olmadığından emin olunmalı, problem varsa yenisi ile değiştirilmelidir. 6. LPG dönüşüm sistemi ile ilgili parçalar mutlaka yetkili servislerce değiştirilmelidir. 7. Karbüratörlü araçlarda, regülatör (Gaz Buharlaştırıcı) üzerinde bulunan yağ boşaltma vidası haftada bir kez açılarak içinde biriken yağ temizlenmelidir. (Sıralı sistemlerde bu işlem gerekmez). 8. Regülatörüzerinde bulunan gaz ayar vidası ile oynanmamalıdır. 9. Yapılacak olan ayarlar yetkili servislerce yapılmalıdır. 10.Tüplerden dolum yapılmamamıldır. 11.TSE belgesi olmayan parçalar kullanılmamalıdır. 12.LPG tanklarına doğalgaz doldurulmamalıdır. 13.LPG otogaz sistemlerine ateşle yaklaşılmamalıdır. 14.LPG'li araçların yer altı garajlarına veya havalandırılması olmayan yerlere park edilmemesi gerekmektedir. Taşıma ve nakliye sırasında dikkat edilecek hususlar! LPG otogaz sistemleri kutu ambalajı ile birlikte darbe görmeyecek şekilde taşınmalıdır. Kullanım sırasında insan ve çevre sağlığına tehlikeli olabilecek durumlara ilişkin uyarılar! LPG gazı solunduğu zaman kişi hemen açık havaya çıkarılmalıdır. LPG ile ile çalışan araçların cebri havalandırılması bulunmayan kapalı alanlarda park etmesi yasaktır. (Halen Türkiye'de uygulanan bir prosedürdür. Avrupa ülkelerinde LPG'li araçların kapalı garaja park etmelerine izin verilmektedir. Kullanım hatalarına ilişkin bilgiler! Sistemde meydana gelebilecek her türlü arızada mutlaka yetkili servis aranmalı ve yardım istenmelidir. Her ne sebeple olursa olsun yetkisiz kişilerin sisteme müdahale etmesine izin verilmemelidir.
 
KARBÜRATÖRLÜ LPG DÖNÜŞÜM SİSTEMİNİN KULLANILMASI
LPG dönüşüm sisteminin kullanılması (Karbüratörlü araçlar) -Benzinli (Karbüratörlü ve Enjeksiyonlu) tüm araçlardaki LPG dönüşümü araç üzerinde herhangi bir -değişim yapmadan sadece LPG ekipmanlarının mevcut düzene montajı ile olmaktadır. -Çalışma ise aracın sürücü mahaline konulan yakıt seçici anahtar vasıtasıyla istenildiğinde benzin -yada LPG ile yapılmaktadır. -Aracın bagajına yerleştirilen özel tankından çıkan LPG bakır boru ile önce LPG selonoid valfine, -oradan da regülatöre gelir. Sıvı haldeki LPG burada motorun soğutma suyundan sağlanan ısı ile -basıncı düşürülerek gaz haline çevrilir. -Regülatörden çıkan gaz atmosfer basıncına yakın bir değerdedir. -Yüksek devirlerde ihtiyaç duyulan LPG, regülatör tarafından motorda meydana getirilen vakuma -göreayarlanır. -Buhar halinde regülatörden çıkan LPG bir ayar vidasından sonra karbüratöre gelir, karbüratör -üzerine monte edilen mikser yardımıyla hava ile LPG'nin homojen karışımı sağlanır ve -ve silindirlere çekilir. -Regülatör üzerindeki selonoid valf sisteme tam bir emniyet kazandırmaktadır. -Motorun durması halinde, kontak açık dahi olsa emniyet sistemi 5 saniye içinde gazı keser, sıvı -LPG hattı üzerindeki LPG selonoid valf aracın kontağından aldığı komutla açılır yada kapanır. -Tank üzerinde bulunan Multivalf hiçbir durumda gaz kaçağına izin vermez. Arıza durumunda gazı -otomatik olarak kapatır.Ayrıca tank içerisinde muhtemel bir gaz sıkışması durumunda gazı -flex borular vasıtasıyla dışarı atan emniyet valfi bulunmaktadır. -Son derece temiz bir yakıt olan LPG'nin araçlarda kullanımı sonucu %40'a varan yakıt ekonomisi -sağlamakta, vuruntu azaltılarak motor ömrü uzamaktadır. -Zararlı egzos gazları üretmemesi sebebiyle teneffüs ettiğimiz havanın temiz kalmasına ve çevrenin -korunmasına katkıda bulunmaktadır. Bakanlıkça tespit ve ilan edilen kullanım ömrü -LPG yakıt tankının ömrü 10 yıldır. 10 yıldan sonra tank değiştirilmelidir.
SIRALI OTOGAZ SİSTEMİ KULLANIMI
Sıralı otogaz sistemi kullanımı -Sıralı sistem otogaz dönüşümü enjeksiyonlu araçlara yapılır. -Aracın benzin enjektörlerine yakın bir yere LPG enjektörleri manifold delinerek monte edilir. -Araç üzerinde var olan ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi)'nin çıkış verilerinin alabilmek için araca  yeni bir LPG ECU bağlanır. -Sıralı otogaz sistemi aracınıza monte edildikten sonra aracın benzindeki orjinal verileri bilgisayar  yazılımı ile kalibre edilerek LPG ECU'ne yüklenir. LPG buharlaştırılmış halde enjektörler üzerinden  manifolda gönderilir. -Araca monte edilen LPG sistemi hiçbir şekilde araçta performans kaybına neden olmaz. -ECU'nin gönderdiği sinyaller doğrultusunda enjektörler sırayla açılarak LPG'yi manifolda gönderir. -Sıralı sistem montajı yapıldıkta sonra aracınız hem benzin hem LPG yakıtıyla çalışabilir. -Araç içindeki anahtar yardımı ile benzinden gaza, gazdan benzine geçişler yapılabilmektedir. -Arıza durumunda ve LPG basıncının düşmesi durumunda sistem sinyal vererek sürücüyü uyarır. -KitMTM Sıralı Otogaz Dönüşüm Sistemi ilk çalışmayı benzinle yapar. Regülatördeki su sıcaklığı  ayarlanılan değerlere ulaşınca yani ECU regülatör üzerinde bulunan ısı sensöründen ön görülen  derecedeki ısıyı algılar algılamaz sistem otomatik olarak LPG ile çalışmaya başlayacaktır. -Ayrıca seyir halinde LPG'nin bitmesi durumunda veya regülatördeki basıncın azalması durumunda  MAP sensörü sayesinde otomatik olarak benzine geçecektir. Bu durumda araçta kesiklik olmaz  ve benzine geçiş hissedilmez. Bakanlıkça tespit ve ilan edilen kullanım ömrü -LPG yakıt tankının ömrü 10 yıldır. 10 yıldan sonra tank değiştirilmelidir.
LPG DÖNÜŞÜM SİSTEMİNİN PERİYODİK BAKIMLARI
LPG dönüşüm sisteminin periyodik bakımları kim tarafından yapılır? -LPG dönüşüm sisteminde kullanılan bütün parçaların bakımı mutlaka yetkili servisler tarafından  yapılmalıdır. LPG'li araçların periyodik bakımları ne zaman yapılır? -LPG dönüşümü yapılmış araçlarda genel bakım programı aracın üreticisi tarafından öngörülenle  aynıdır. -Sübap ayarları her 20.000 km'de bir yapılmalıdır. LPG dönüşüm sisteminin periyodik bakımları ne zaman yapılır? -Gaz filtresi her 10.000 km'de bir değiştirilmelidir. -Elektrovalf (LPG Kesici) filtresi her 20.000 km'de bir değiştirilmelidir. -Çevre kirlenmesine karşı her yıl bakım yapılmalıdır.
LPG DÖNÜŞÜM SİSTEMİ GARANTİ ŞARTLARI
Garanti şartları! 1.Ürün garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlar ve 2yıl / 100.00 km'dir. 2.Ürünün bütün parçaları Kardeş Mühendislik garantisi kapsamındadır. 3.Arızalı ürünün tamiri garanti süresi içinde,gerek malzeme ve işçilik,gerekse değiştirilen parça --bedeli yada herhangi bir ad altında başka bir ücret talep edilmeksizin yapılacaktır. 4.Ürünün garanti süresi içerisinde arızalanması durumunda tamirde geçen süre garanti süresine --eklenir. Malın tamir süresi en fazla 15 iş günüdür. Bu süre malın servis istasyonuna, servis --istasyonu olmaması durumunda malın satıcısı,bayii,acentesi, mümkün değilse temsilcisi, --ithalatçısı veya imalatçısından birisine bilirim tarihinden itibaren başlar. 5.Ürünün; 5.1.Teslim tarihinden itibaren garanti süresi içinde kalmak kaydıyla iki yıl içerisinde, aynı arızayı ---   ikiden fazla tekrarlaması veya farklı arızaların dörtten fazla ortaya çıkması sonucu, maldan ---   yararlanamamanın süreklilik kazanması, 5.2.Tamiri için gereken azami sürenin aşılması, 5.3.Servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırasıyla satıcısı, bayii, acentesi, temsilcisi, ---   ithalatçısından birinin düzenleyeceği raporla arızanın tamirinin mümkün bulunmadığının ---   belirlenmesi durumlarında ücretsiz olarak değişim işlemi yapılacaktır. 6.Ürünün kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar ---garanti kapsamı dışındadır. Garanti belgesi ile ilgili olarak çıkabilecek sorunlar için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü'ne başvurulabilir. Özel garanti şartları! 1.Ürün garanti süresi, periyodik bakımlarının servisimizde yapılması koşuluyla, servisimizce +1yıl -- uzatılarak 3yıl / 100.000 km güvence altına alınmaktadır. 2.İstanbul il sınırları içinde yapılan montajlarda, garanti şartlarına uyulması koşuluyla arızalı parçalar    birebir parça değişim garantilidir. Arızalı parçanın yerine yenisi takılır. 
GARANTİ ŞARTLARINI ORTADAN KALDIRAN DURUMLAR
Garanti şartlarını ortadan kaldıran durumlar! 1.Ürünlerin kullanım kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar -- durumunda garanti kapsamı ortadan kalkar. 2.Aracın periyodik kontrol, değiştirme, ayar ve bakımlarının Kardeş Mühendislik yetkili servisleri -- dışında kişi ve kuruluşlara yaptırılması durumunda ve ayrıca Kardeş Mühendislik tarafından -- onaylanmamış parça ve aksesuarların monte edilmesi durumunda garanti süresi sonlanır. 3.Bakım kılavuzunda yer alan belirli kullanım ömrüne sahip parçaların değiştirilmesi ve bakım -- işçiliği garanti kapsamında olmayıp ücretlendirmeye tabidir. 4.Aracın motor kısmının tazikli su kullanılarak yıkanması nedeni ile bozulan elektronik cihazlar -- garanti kapsamına girmez. 5.Kaza, yangın, sabotaj, toplumsal ayaklanma eylemi gibi durumlarda, su baskını,deprem gibi -- doğal afetlerde meydana gelen arıza ve zararlar garanti kapsamına girmez.