ÜRÜNLER

Marinegas


Prins


LandiRenzo


KitMTM


AKL


AldesaRUHSATA
LPG İŞLETME

TMMOB LPG Sızdırmazlık Randevusu 1.-)MMO LPG Sızdırmazlık Randevusu


TUVTURK Araç Muayene Randevusu 2.-)TUVTURK Araç Muayene Randevusu
Ruhsata İşleme Trafik Randevusu 3.-)Trafik Tescil Ruhsata İşletme Randevusu

MÜŞTERİ
HİZMETLERİ

Marinegas’da Kalitenin Adresi AY OTOGAZ

Denizlerde Kalitenin Adresi—> AY OTOGAZ
Ay Otogaz olarak; teknelerin güvenli, ekonomik ve çevreye duyarlı bir şekilde LPG ile yol alabilmesi için geliştirilen marinegas sistemlerinin dönüşümünde ve servisinde, uzman ve kalifiye ekibimizle hizmet vermekteyiz. Özellikle, 250Bg güce kadar 3, 4, 6 ve 8 silindirli, 4 zamanlı dıştan takma benzinli deniz motorlarını dönüştürmek üzere  faaliyetlerimize son sürat devam etmekteyiz. Yeni nesil enjeksiyonlu deniz motorlarında %40’a varan tasarruf sağlayan marinegas dönüşümlerimizi İstanbul ve Marmara başta olmak üzere tüm Türkiye’de başarıyla gerçekleştirmekteyiz. İpragaz ile işbirliği içerisinde 2 zamanlı benzinli deniz motorlarının, karbüratörlü deniz motorlarının ve içten takma deniz motorlarının marinegas dönüşümleri üzerine AR-GE çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Aynı zamanda tekne motoru için gerekli olan LPG’yi sağlayan özel üretim Marinegas Engine Tüplerinin, İstanbul’da yetkili dağıtıcılığını da yapmaktayız.

 
Neden Marinegas?

Ekonomik LPG ile yakıt masraflarından tasarruf

Yapılan araştırmalar, tekne tipi, motor gücü ve kullanım şartlarına bağlı olarak LPG’nin benzine göre %40’lara varan tasarruf sağladığını göstermektedir.

Uzun motor ömrü

LPG, benzinden daha az oranda yanmayan bileşen içerdiğinden, motorda kalıntı bırakmaz. Motorda karbon birikintileri azalır zaman içinde motorun performansı düşmez.

Esnek Sistem

Mevcut benzinli yakıt sisteminin de kullanabilir durumda olması, kullanıcıya istediği yakıt sistemini seçme şansı vermektedir.

Güvenirliliği kanıtlanmış bir sistem

Marinegas, halen Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya gibi Avrupa’da birçok ülkede örnekleri olan ve güvenilirliği kanıtlanmış bir sistemdir.

Daha temiz sular

Marinegas, Türkiye’nin, imzalamış olduğu Kyoto protokolü çerçevesinde izlediği çevreci yaklaşıma çok uygun bir sistemdir. Karbondioksit (CO2), azot oksit (N2O) ve metan, atmosferde yoğunlaşarak, yeryüzüne düşen Güneş ışınlarının uzaya geri yansımasını önler. Sera etkisi adı verilen bu yoğunlaşma ışınları atmosfere hapsederek iklimin ısınmasına neden olur. Çoğu yakıtlara göre LPG’nin karbon-hidrojen oranı daha düşüktür. Dolayısıyla ürettiği birim enerji başına çok daha az CO2 açığa çıkar. Hassas bir doğa yapısına sahip olan Venedik lagününde, LPG sistemli teknelerin çevreci bir alternatif olarak kullanılması ve mevcut sistemlerin %20’lik bir kısmının LPG’ye çevrilmesi üzerine bir AB projesi geliştirilmiştir. Böylece CO2 ve benzeri sera gazları salınımı azaltılarak, dizel ve benzin kullanan teknelerin sebep olduğu su ve hava kirliliği etkisini azaltmak hedeflenmiştir.


 
Marinegas Engine Tüpleriyle Çevreci ve Ekonomik Seyirler
Maringas engine, tekne motorlarını LPG ile çalıştırmak için gerekli olan LPG’nin temini amacıyla özel olarak tasarlanmış, yüksek standartlara sahip LPG tüpüdür. Deniz uygulamalarında motorun ihtiyacı olan yüksek miktardaki LPG’yi marinegas dönüşüm sistemine sıvı fazda verir. Marinegas dönüşüm sisteminde buharlaştırılan LPG motora buhar fazında gönderilerek çevreci, güvenli ve de ekonomik bir şekilde motora enerji verir.Marinegas engine LPG tüplerini diğer tüplerden ayıran önemli özellikleri:
 • Hem yatay hem dikey pozisyonda tüp iöindeki LPG miktarını gösteren Seviye Göstergesi
 • Tüp içi basınç yükseldiğinde tüpün içindeki basıncı tahliye ederek güvenli bir kullanım sağlayan Emniyet Ventili
 • Kontrolsüz gaz akışında sistemi bloke ederek ortam güvenliğini sağlayan Aşırı Akım Valfi
 • Montaj yada demontaj sırasında olası gaz kaçağını önleyen İkiz Bağlantı Sistemi
 • Sisteme likit akışına izin veren Servis Vanası
 • Hem yatay hem dikey pozisyonda tüp içindeki LPG seviyesini belirleyen Şamandıra Sistemi
 • Tüpteki tüm LPG’nin kullanılmasını sağlayan Çelik Sifon
 • Filtrenin tıkanmasını engelleyen ve servis süresini uzatan Özel Filtre Sistemi
 • Metal parçacıkların motora gitmesini önleyen Manyetik Parçacık Toplayıcı
 • Tüp içi korozyon oluşumunu engelleyen Özel İşlemden Geçirilmiş İç Yüzey
 • Yükek mukavemetli özel çelikten üretilmiş yaklaşık %20 daha Hafif Gövde
 • Zorlu deniz koşullarına, çizilmelere ve darbelere dayanıklılık sağlayan Elektrostatik Toz Boya
 • Tüpün uygun bağlantı yuvasında doğru konumlandırılmasını sağlayan Montaj Yuvası
 • 99/36/AT Taşınabilir basınçlı kaplar yönetmeliğine uygun ve tüm AB ülkelerinde geçerli Yüksek Güvenlik

 
Marinegas LPG Tekne Dönüşümü
Başvuru
 
Marinegas engine dönüşümü için en önemli noktalardan biri, teknede marinegas tüplerinin konulacağı en uygun yerin tespitidir. Bu nedenle dönüşümün ilk adımı, Yetkili Marinegas Dönüşüm Servisi olan firmamız tarafından teknenizin incelenmesidir. Bu incelemede, tüplerin konulacağı yerin yanı sıra motorla ilgili teknik özellikler tespit edilir.
 
Zaman ve Yer
 
Dönüşüm, tekne karadayken yapılmak zorunda olduğu için teknenin yıllık bakımının yapıldığı tersane ya da çekek yerinde dönüşüm işlemi gerçekleştirilir. Enjeksiyonlu motorlarda, marinegas dönüşümüne özel hazırlanmış sıralı enjeksiyon sistemleri kullanılması nedeniyle, dönüşüm işlemi 1-2 gün, karbüratörlü motorlardaysa, karbüratör tipine bağlı olarak özel mikser üretilmesi gerektiği için 3-4 gün sürmektedir.

Test

Dönüşüm işleminin tamamlanmasının ardından, Makina Mühendisleri Odası’ndan Gaz Sızdırmazlık Raporu alınır ve motorun ilk testleri marinegas dönüşüm firmamızla beraber gerçek koşullarda yapılır.

Teslim

Teknenin kullanım amacı, maksimum seyir hızı gibi koşullara bağlı olarak, marinegas engine dönüşüm sisteminin elektronik kontrol ünitesi programlanır; böylece en iyi yakıt tasarrufu ve performans sağlanacak şekilde gerekli nihai ayarlar gerçek kullanım şartlarında tamamlanarak tekne kullanıcısına teslim edilir.